۶ نکته کلیدی برای افزایش شیر مادر

چرا بسیاری از مادران به دنبال راه های افزایش شیر خود هستند؟

بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی، تغذیه نوزاد باید تا شش ماه اول به‌صورت انحصاری با شیر مادر باشد. غذاهای جامد می‌توانند بعد از شش ماه به تدریج به برنامه غذایی نوزاد اضافه شوند. در کنار مصرف غذاهای جامد، شیردهی به نوزاد باید تا دو سالگی ادامه پیدا کند. شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد است، زیرا حاوی مقادیر کافی و متعادلی از انواع مواد غذایی و ترکیبات زیست فعال است که رشد و نمو مطلوب نوزاد و تمام اندام‌های بدن او را تضمین می‌کند. ترکیبات زیست فعال موجود در شیر مادر ترکیبات طبیعی با فعالیت بیولوژیکی هستند که ارزش تغذیه‌ای نیز دارند. شیر مادر به واسطه داشتن این مواد، تنها غذایی است که سیستم ایمنی و فلور طبیعی دستگاه گوارش نوزاد را به بهترین شکل تقویت کرده و از او در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند.

با توجه به اهمیت تغذیه نوزاد با شیر مادر، دغدغه بسیاری از مادران در دوره شیردهی این است که بتوانند شیر کافی برای تغذیه کودکشان داشته باشند؛ این که نوزادشان روزانه چه مقدار شیر می‌خورد و آیا این مقدار شیر برای برطرف کردن نیازهای غذایی او کافیست یا خیر.

چگونه می‌توان فهمید نوزاد شیر کافی می‌خورد؟

در واقع هیچ راهی برای تعیین این که در هر نوبت شیردهی نوزاد چه مقدار شیر می‌خورد، وجود ندارد؛ اما با نشانه‌های زیر می‌توان مشخص کرد که آیا شیری که نوزاد می‌خورد برایش کافیست یا خیر:

افزایش تدریجی وزن نوزاد طبق معیارهای علمی

شنیدن صدای بلعیدن شیر توسط نوزاد هنگام شیردهی

شیردهی بین هشت تا دوازده نوبت در روز و سیر بودن نوزاد بین دفعات شیردهی

دفع مدفوع متناسب با تعداد دفعات شیردهی

احساس پر بودن سینه‌ها پیش از شیردهی و احساس سبکی آن‌ها پس از شیردهی

اگر علائم و نشانه‌ها حاکی از این باشد که شیر به اندازه کافی تولید نمی‌شود، خانم‌ها ناگزیر هستند به دنبال راه های افزایش شیر خود باشند. اگر کم بودن شیر باعث گرسنگی نوزاد شود، با افزایش شیر مادر کودک سالم‌تر و شاداب‌تر خواهد شد.

چند راهکار برای افزایش شیر مادر

موارد زیر می‌توانند به افزایش شیر مادر کمک کنند:

اجازه دهید نوزاد سینه‌تان را بمکد؛ حتی اگر می‌دانید شیرتان کافی نیست. زیرا مکیدن سینه سلول‌های عصبی را تحریک می‌کند و پیام افزایش شیر مادر را به مغز می‌فرستد.

هنگام شیر دادن نوزاد را در موقعیتی نگه دارید که بتواند شیر را بمکد. شیر باید از پستان‌ها خارج شود تا دوباره بدن شیر تولید کند.

در هر نوبت شیردهی، نوزاد باید از هر دو پستان شیر بنوشد.

هنگام شیر دادن به نوزاد، با دستتان سینه را ماساژ دهید. این کار کمک می‌کند شیر خارج شود.

هنگام شیر دادن آرام باشید و نفس‌های عمیق بکشید. با این کار شیر راحت‌تر به جریان می‌افتد.

آخرین و مهم‌ترین مورد برای افزایش شیر مادر، رژیم شیردهی است. به دلیل اهمیت بالای این موضوع، لازم است به‌طور مفصل‌تری به آن پرداخته شود.

نقش تغذیه سالم و کافی در افزایش شیر مادر

داشتن تغذیه کافی در دوران شیردهی، یکی از اصلی‌ترین راه های افزایش شیر مادر است. مادران در دوران شیردهی باید کالری بیشتری دریافت کنند تا بتوانند شیر کافی برای کودکشان فراهم کنند. سه وعده غذای اصلی حتما باید با دو میان وعده مغذی همراه باشد تا علاوه بر کالری، تمام ریزمغذی‌های مورد نیاز مادر تأمین شود. باید توجه داشت که نیاز مادران به کالری، املاح معدنی و ویتامین در دوران شیردهی متفاوت از دوران بارداری است. با داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم در دوره شیردهی شامل گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، حبوبات و شیر گاو، علاوه بر پروتئین موادی مانند ویتامین D، کلسیم، امگا۳ و امگا۶ به بدن مادر می‌رسد.

مطالعات ثابت کرده است که تغذیه مادر نه تنها در سلامتی او، بلکه در مقدار و کیفیت شیر او نیز تأثیرگذار است. از این رو تلاش‌های جدی برای تأمین نیازهای تغذیه‌ای و حمایت از مادران در دوره شیردهی صورت گرفته است. یکی از دستاوردهای این مطالعات و تلاش‌ها، شیرهای غنی شده است که خلأهای ریزمغذی‌های شیر گاو را جبران می‌کند.

خواص شیر غنی شده

اگر چه شیر گاو یکی از مواد غذایی مفید است که نوشیدن روزانه آن به مادران در دوره شیردهی توصیه می‌شود اما یک لیوان شیر گاو تنها ۲۳%‌ از کلسیم و ۱% از ویتامین D روزانه مادر را می‌تواند تأمین کند و از طرفی مقدار امگا۳ موجود در آن بسیار ناچیز است. شیرهای غنی شده از طریق غنی کردن پایه شیر گاو با املاح معدنی، ویتامین‌ها و ریز مغذی‌ها، این کمبودها را جبران کرده است که در نتیجه با نوشیدن یک لیوان از این شیر به صورت روزانه بسیاری از نیازهای تغذیه‌ای مادر در دوره شیردهی پوشش داده می‌شود. در حال حاضر یکی از انواع این شیرهای غنی شده، محصول ببمام است که در داروخانه‌های سطح کشور یافت می‌شود. اگر تمایل دارید در مورد این محصول و راه تهیه آن بیشتر بدانید، روی ببمام کلیک کنید.

Leave a comment